
Starta rekrytering före eller efter sommaren?
Ja, den stora frågan så här års – startar man en rekryteringsprocess nu i maj/juni eller efter semestern?🤔
När börjar kandidater egentligen fundera över nytt jobb? Pratade med ett företag häromdagen som frågade mig – när är bästa tid att dra i gång?
Min erfarenhet är att många har jobbat hårt under våren och börjar redan nu reflektera över att göra en förändring inför hösten/årsskiftet.
Jag blir kontaktad av 5 – 6 personer per dag❗från mitt nätverk som vill byta jobb och ta ett coachande samtal. Flera av dessa personer har en väldigt eftertraktad erfarenhet inom bygg- och fastighet och därtill kringliggande branscher.
Jag vet att flera av mina kunder gärna tar ett snabbt möte. Superroligt att få agera ”jobbagent” och vara länken emellan till rätt matchning💥
Andra personer har dock inte tid att reflektera just nu. De kör på i 190 rakt in i kaklet ända fram till midsommar. Det är först under semestern som tankarna kommer i gång. Kanske har man avslutat ett projekt och är öppen för nytt? Kanske har man kört på lite för hårt och vill byta miljö?
Då är det bra tycker jag att ha en annons ute och fånga upp dem!
En annan reflektion – jag har haft ett par processer i gång nyligen där slutkandidaterna är föräldralediga. De ska börja jobba till hösten och är redo för nytt. De har haft tid (mellan blöjbyten och lek) att reflektera. De är oftast inte heller lika lojala mot nuvarande kollegor och chef eftersom de varit ifrån jobbet ett tag.
Så för att summera – jag tycker det är en utmärkt tid nu att ”smygstarta” en rekrytering. En del är mottagliga för samtal/uppvaktning nu, andra blir det under lata dagar på semestern när tid för reflektion finns.😎
Varmt välkommen att kontakta mig! Jag bollar gärna med dig/er kring lämpligt tillfälle att dra i gång. Eller du kanske själv söker nya utmaningar? Välkommen att höra av dig så också såklart 🌞
Marie Bubach, 0707-607243 och/eller MEJL